Római katona sírja



Római katona sírjaA római katona sírja, vagy más nevén a későrómai téglasír. A sír téglából, oltatlan mésszel készült. 1925-ben találtak rá földmunkák során, teljes épségben.

Későrómai téglasír

A meredek partfalba vágott római téglasírra 1925-ben bukkantak rá szántás közben, az egregyi Baráth László telkének keleti végében. A sírban fekvő férficsontváz jobb vállán bronzfibula, a dereka táján pedig bronz övcsat volt. Az említetteken kívül egy vaskés, egy üvegedény töredékei és egy II. Constantinus (340-361) – korabeli kisméretű bronzpénz kerültek elő a sírból. Az egregyi nép száján hamarosan elterjedt az a szóbeszéd, hogy a sírban egy római katonatiszt nyugodott, aranypénzekkel és katonai érdemjelekkel együtt.

A sír régészeti feltárását dr. Csák Árpád, a Balatoni Múzeum igazgatója végezte el. A sírmellékleteket beszállították a keszthelyi múzeumba, ahol a leletek a második világháború során megsemmisültek. A téglasírt azonban nem bontották szét, így az a csontvázzal együtt eredeti állapotában tekinthető meg. Az egregyi római sír valójában egy még feltáratlan temetőhöz tartozik, ahová a IV. század közepén egy környékbeli lakót temettek el szegényes mellékletekkel.

A környéken talált leletek arról tanúskodnak, hogy az itt élők gazdagon élték életüket. Ezt mutatja, hogy az Árpád-kori templom felé vezető úton cserépedényben 276 darab 4. századból származó római érmét találtak.

Kosztolányi Dezső, a neves magyar író 1934-ben a helyszínen járt, s megtekintette a „római hadvezér” sírját.  Egregy című novellájában számolt be a látottakról, melynek során „megihlette” a világhódító Róma és a kicsinyke falu titokzatos egymásra találása a „római katona” életén keresztül, Baráth László ekéjének köszönhetően.

A világhódító Rómára gondolunk s a kis Egregyre, melyek így találkoztak titokzatosan, a véletlen szeszélyéből, a római hadvezér küldetésére és elviharzott életére s Barát László ekéjére, mely ezerötszáz év után egyszerre csak fölvetette az elfelejtett múltat.

/Kosztolányi Dezső: Egregy in.: Pesti Hírlap 1934 augusztus 12./

» KOROK / A rómaiak megjelenése
» KIÁLLÍTÓTÉR / Hévíz Évezredei kiállítás / Római kor

Római katona sírja hanganyag

Hallgassa meg a római katona sírjának történetét, töltse le a hanganyagot (a kapcsolódó anyagok között megtalálható) MP3 formátumban!




Címkék


megosztás

 

ajánló

Árpád-kori templom

Árpád-kori templom
A román stílusú egregyi templom a tájba illesztett magyar falusi kistemplomok legszebb példája, amely arányaiban, tömegképzésében és alaprajzi elrendezésében a legfejlettebb típust képviseli.

Játszótér

Játszótér
A római tematika részeként a mászó-kapaszkodó kombinációs ügyességi játékok gyakorlatilag gladiátoriskolaként funkcionálnak, mely általánosan elterjedt volt az ókori Rómában.

Buszváró, pihenő, parkolók, HeBi-pont

Buszváró, pihenő, parkolók, HeBi-pont
Az épület hangulatos tornáccal körülvett, így árnyékos és csapadéktól is védett pihenőhelyet biztosít a buszra, dottóra várakozóknak, valamint fedett kerékpártároló is elhelyezésre kerülne alatta.

III. sétaút stáció - Róma államvallása, a magyarság megjelenése

III. sétaút stáció -
Róma államvallása, a magyarság megjelenése
A római uralom megszűnését követően egy a régészek szerint „homályos időszak” után a késő népvándorlás népei telepedtek meg Egregyen.

FEDEZZE FEL EGREGYET ÖNÁLLÓAN, VAGY VEZETETT TÚRA SORÁN, AUDIOGUIDE-DAL

ISMERJE MEG TÖRTÉNELMÜNKET, KÓSTOLJA MEG BORAINKAT, ÉTKEINKET