Bevezető
200 millió éve a triász kori tenger borította vidékünket. Ennek üledéke a Hévíz környéki dolomit és mészkő. A kb. 11 millió éve létrejött édes vizű Pannon tenger üledéke a homok, lemezes homokkő és az agyag. Mintegy 2 millió éve a szél és a víz munkája hozta létre az észak-dél irányú dombhátakat, és közöttük a mocsaras völgyteknőket. A Hévízi tó forrása kb. 20-22 000 éve tört fel a mai helyén, és ekkor keletkezhetett a Balaton is. A vadban és halban gazdag erdők és vizek, az enyhe lejtésű domboldalak kiváló feltételeket teremtettek az emberi megtelepedésre.
Újkőkor
A klímaváltozás tette lehetővé, hogy a Kr. e. 6. évezredben területünkön is elterjedjen a neolitikus forradalom: a gyűjtögető, halász-vadász életformát felváltotta a földművelés és az állattartás, a kerámiakészítés átalakította az étkezést, a szövés-fonás pedig a ruházkodást.
Rézkor
A Kr. e. 5. évezred közepén terjedt el az első fémek, a réz és az arany használata. Kezdetben csak ékszereket készítettek belőlük, majd egyre több fegyvert és szerszámot. Emellett továbbra is használtak kőeszközöket. A középső- és a késő rézkorban újabb déli népelemek jelentek meg a Dunántúlon.
Bronzkor
A Dunántúlon a Kr. e. 3. évezred középső harmadában kezdődött el a bronzkor. A bronz jobban önthető, és keményebb mint a réz. A korai és a középső bronzkor emlékeit nem ismerjük Hévízről és közvetlen környékéről, csak az átmeneti időszakra keltezhető hamvasztásos temetkezést. Viszont a Kr. e. 14. században nyugatról érkező halomsíros- majd az urnamező kultúrának a telepe, és temetői is ismertek.
» KIÁLLÍTÓTÉR / Hévíz Évezredei kiállítás / Koravaskor és késővaskor
» KIÁLLÍTÓTÉR / Hévíz Évezredei kiállítás / A római kor
» KIÁLLÍTÓTÉR / Hévíz Évezredei kiállítás / Koranépvándorláskor és a keszthely kultúra
» KIÁLLÍTÓTÉR / Hévíz Évezredei kiállítás / Az avarok és későnépvándorláskor
» KIÁLLÍTÓTÉR / Hévíz Évezredei kiállítás / Középkor és Árpád-kor