Az avarok és a későnépvándorláskor



A Hévízdomb aljában, közel a vízfolyáshoz, hosszan elnyúlva a 7-9. században egy település állt.

Az avarok

A 7. század elején nyitották meg az Alsó Zala-völgy avarok és szlávok által használt birituális temetőit. A Keszthely kultúra szállásterületét viszont csak a 7. század középső harmadában szállták meg az avarok. A Hévízdomb-i temetőben viszonylag kevés az avar lelet. Emlékanyaguk a 9. század első harmadának végéig követhető nyomon.

Későnépvándorláskor

A Hévízdomb aljában, közel a vízfolyáshoz, hosszan elnyúlva a 7-9. században egy település állt, félig földbemélyített házakkal, műhelyekkel,cölöpkonstrukciós építményekkel, kutakkal és egyéb objektumokkal. A 9. században egy cölöpfallal védett udvarházat építettek a római villa romjai mellé, maradványai az Attila út alatt találhatók.

Egy IX. századi boszorkány

A Hévízdomb-i népvándorlás kori településen egy 23-30 éves nőt feltehetően "boszorkánynak" tartott a közösség, ezért nem a temetőben, hanem a saját házában temették el, amit ezt követően összedöntöttek és betemettek. A félig földbe mélyített, cölöpszerkezetes ház déli sarkában egy kőből rakott kemence is volt. A halott mellékletei között is találhatók varázslással kapcsolatos tárgyak. A fej alá egy rövidkasza pengét helyeztek, a láb mellé is nyél nélkül tettek egy baltát. Az éles vastárgyaknak baj elhárító szerepet tulajdonítottak. A halott ékszereit egy kis tarsolyban a jobb lábfejhez tették. A halott mellé vaspántos favödörben élelmet is adtak útravalóul.

 

» KIÁLLÍTÓTÉR / Hévíz Évezredei kiállítás / Újkőkor, rézkor és bronzkor
» KIÁLLÍTÓTÉR / Hévíz Évezredei kiállítás / Koravaskor és késővaskor
» KIÁLLÍTÓTÉR / Hévíz Évezredei kiállítás / A római kor
» KIÁLLÍTÓTÉR / Hévíz Évezredei kiállítás / Koranépvándorláskor és a keszthely kultúra
» KIÁLLÍTÓTÉR / Hévíz Évezredei kiállítás / Középkor és Árpád-kor




Címkék


megosztás

 

ajánló

Az avarok és a későnépvándorláskor

A Hévízdomb aljában, közel a vízfolyáshoz, hosszan elnyúlva a 7-9. században egy település állt.

Koravaskor és késővaskor

A Dunántúlon a közép-európai Hallstatt kultúra révén kezdődött el a vaskor, és a római hódításig tartott. A késővaskorban vándoroltak be környékünkre a kelták, az első, név szerint is ismert nép.

Újkor, rézkor és bronzkor

A Hévízi tó forrása kb. 20-22 000 éve tört fel a mai helyén, és ekkor keletkezhetett a Balaton is. A klímaváltozás tette lehetővé, hogy a Kr. e. 6. évezredben területünkön is elterjedjen a neolitikus forradalom.

Középkor és az Árpád-kor

Hévíz környékéről nem ismerjük egyelőre a honfoglaló magyarság emlékanyagát. A magyar köznép a 10. század utolsó harmadában jelenhetett meg itt.

FEDEZZE FEL EGREGYET ÖNÁLLÓAN, VAGY VEZETETT TÚRA SORÁN, AUDIOGUIDE-DAL

ISMERJE MEG TÖRTÉNELMÜNKET, KÓSTOLJA MEG BORAINKAT, ÉTKEINKET